20 Temmuz 2011 Çarşamba

Edebi eser; Araba Sevdası Yer; Çamlıca- İstanbul

  Recaizade Mahmut Ekrem’in “Araba Sevdası” adlı romanının geçtiği yer meşhur Çamlıca Parkı'dır. Çamlıca İstanbul ili Üsküdar ilçesinde yer alır.Recaizade Mahmud Ekrem  (d. 1 Mart 1847, İstanbul - ö. 31 Ocak 1914), Osmanlı şair ve yazar. 19. yüzyıl Osmanlı edebiyatının önde gelen isimlerindendir.


Romandan bir kesit; "Burası İstanbul’un “Çamlıca Bahçesi nâmıyla en evvel tanzim ve küşâd olunmuş olan bahçesidir.” Gerçekten de insanların hem gözüne hem de gönlüne hitap eden, insanı seyir zevkine doyuran Çamlıca Bahçesi “Hâricin enzâr-ı tecessüsünü kesmek için kenarlara bir tertib-i matbû da dikilip, gereği gibi feyizlenmiş… Dal budak salıvermiş salkım… aylantoz, atkestanesi gibi sâye-dâr ağaçlar ile, orta yerlerde câbecâ mağrûs çınar… Kavak… Manolya… Salkım söğüt misillü escâr-ı günâgünün ve bazı yerlerde nur-ı enzârın değil, eşi’a-yı şemsin bile içerisine kolaylıkla nüfuz edemeyeceği surette sıklaşmış ormancıklarıyla” gönül açan bir yerdir. ( s. 3)"
 Büyük Çamlıca Tepesi (Sefa) denizden 268 m yüksekliktedir ve Nurbaba Tekkesi(Bektaşi) ve TV verici kuleleri burada yer alır. Turing Başkanı Merhum Çelik Gülersoy tarafından restore edilerek halka kazandırılan ve tepede yer alan Büyük Çamlıca tesisler gerek doğal ve manzaralı bir konuma sahip olması gerekse hoş ve temiz havası yüzünden yerli yabancı turistlerin uğrak yeridir.

Bu tepeden İstanbul'un Avrupa yakasının büyük bir kısmı görülebilir. Ayrıca ilk boğaz köprüsü de net bir şekilde görülmektedir.Manzarası çok güzeldir.  Bu mekân yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. 
Çamlıca Gece Manzarası

Çamlıca tepesinden birkaç manzara fotoğrafı;
Çamlıca'dan gündüz manzarası


Çamlıca Tepesi'nden bir manzara videosu;

Çamlıca'nın koordinatları  41° 1'38.71"N, 29° 4'9.73"E 'dir.( Google Earth programının arama kutusuna virgülle beraber kopyalayarak yapıştırırsanız mekana gidebilirsiniz.) Ya da şu küçük google earth dosyasını indirip çift tıklarsanız otomatik olarak o sizi götürecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder